Rezultat analiza sideremie fier?

Anemia asociata cu deficit de fier

Postata de Edina cu 2 luni in urma.

Bună ziua azi am primit rezultatele de la analize și la sideremie fier mi a ieșit 13,67 ug/dl. Maine o sa merg la medicul de familie sper sa mi dea ceva tratament. Este foarte grav? Se poate tratamentul medicamentos? precizez am 32 de ani si mi au depistat și niște fibroame.Multumesc

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Rezultatul analizei este intr-adevar sub limita normala, care este de obicei intre 50-170 ug/dl la femei. Acest rezultat arata ca ai o cantitate scazuta de fier in sange, ceea ce poate indica o deficienta de fier sau anemie feripriva. Aceasta conditie poate fi cauzata de o serie de factori, inclusiv o dieta saraca in fier, pierderea de sange sau o problema de absorbtie a fierului in organism.

Fibroamele pe care le-ai mentionat pot contribui, de asemenea, la acest rezultat daca provoaca sangerari uterine anormale, ceea ce poate duce la pierderea de fier.

Tratamentul pentru aceasta problema ar putea implica suplimente de fier sau modificari ale dietei pentru a creste aportul de fier.

Totusi, este important sa intelegi ca aceasta este o afectiune care necesita o abordare medicala pentru a fi tratata corespunzator. Este, de asemenea, important sa comunici cu medicul tau specialist despre simptomele pe care le poti avea, astfel incat el sa poata evalua mai bine starea ta de sanatate.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/6-simptome-neobisnuite-ale-carentei-de-fier-afla-daca-suferi-de-aceasta-_15188

Edina

acum 2 luni

Mulțumesc foarte frumos

Edina

acum 2 luni

Azi am fost la medicul de familie și mi a dat de anemie Sorbifer.