Cum pot scapa de ameteli?

Ameteala

Postata de Madalina cu 5 luni in urma.

Am avut martea trecuta un atac de panica si de atunci am ameteli si vederea neclara cateodata , ce pot face ? Din ce cauza sunt ametelile?

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Exista cateva cauze comune pentru aparitia ametelilor si afectarea vederii. Poti incerca urmatoarele masuri pentru a-ti reduce simptomele:

1. Consulta un medic: Este intotdeauna recomandat sa discuti cu un medic despre simptomele tale pentru un diagnostic corect si un tratament adecvat. Un medic iti va putea oferi indrumari specifice in functie de cauza identificata.

2. Stresul si anxietatea: Atacurile de panica si stresul pot afecta simtul echilibrului si vederea. Incearca sa identifici factorii de stres si sa gasesti metode eficiente de gestionare a acestora, cum ar fi tehnici de respiratie profunda, exercitii de relaxare sau terapie cognitiv-comportamentala.

3. Odihneste-te adecvat: Asigura-te ca ai un program regulat de somn, odihneste-te suficient si evita obosirea excesiva.

4. Hidrateaza-te: Deshidratarea poate cauza ameteli. Asigura-te ca bei suficienta apa pe parcursul zilei.

5. Verifica alimentatia: Consumul neregulat de alimente sau dieta neechilibrata poate duce, de asemenea, la aparitia ametelilor. Asigura-te ca ai o alimentatie sanatoasa si echilibrata.

6. Efectele secundare ale medicamentelor: In cazul in care iei medicamente, citeste prospectul si vezi daca ametelile si vederea afectata pot fi efecte secundare. In acest caz, discuta cu medicul tau despre posibilitatea de a schimba medicamentul sau doza.

7. Probleme la nivelul urechii sau ochilor: Ametelile pot fi cauzate si de afectiuni precum labirintita sau vedere neclara asociata cu nevoia de ochelari.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ametelile-si-vertijul/7-afectiuni-pe-care-le-semnaleaza-ameteala_15906

Gabriela

acum 3 luni

Buna, cum mai esti au disparut ametelile?

Clinica Hope

acum 2 luni

Este important să consulți un medic pentru o evaluare completă și pentru a determina cauza exactă a ametelilor tale și a vederii neclare. Atacurile de panică pot declanșa simptome fizice precum amețeli și vedere neclară, însă este important să excludem alte cauze posibile ale acestor simptome.

Încearcă să te odihnești suficient, să ai grijă cu stresul și anxietatea ta și să eviți consumul de substanțe care ar putea agrava simptomele tale, precum cofeina și alcoolul. Dacă simptomele tale se agravează sau dacă apar alte simptome noi, nu ezita să cauți asistență medicală de urgență.