Ameteli toată ziua chiar daca nu beau alcol?

Ameteala

Postata de Utilizator11698425058 cu 5 luni in urma.

Amețeli toată ziua

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Ametelile pot avea multiple cauze si nu sunt neaparat legate de consumul de alcool. Iata cateva dintre posibilele motive pentru care te poti simti ametit in mod constant:

1. Boli sau infectii: unele infectii, cum ar fi infectiile tractului respirator superior sau infectiile urechii interne, pot provoca ameteli.

2. Dezechilibre ale fluidelor si electrolitilor: un dezechilibru al electrolitilor, cum ar fi nivelurile scazute de sodiu sau potasiu in organism, poate determina senzatia de ameteala.

3. Probleme la nivelul urechii interne: afectiuni ale urechii interne, cum ar fi vertijul pozitional paroxistic benign sau labirintita, pot cauza ameteli frecvente.

4. Probleme de viziune: problemele cu vederea sau tensiunea oculara pot provoca ameteli.

5. Tulburari ale sistemului nervos: afectiuni precum migrenele, nevralgia trigeminala sau anxietatea excesiva au fost asociate cu senzatia de ameteala.

6. Anemie: nivelurile scazute de fier in organism pot duce la ameteli si slabiciune.

7. Medicamente: anumite medicamente, cum ar fi cele pentru tensiune arteriala sau antidepresivele, pot avea ca efect secundar ametelile.

Daca te confrunti cu ameteli constante, este recomandat sa consulti un medic pentru a investiga cauza si pentru a primi un diagnostic corect: Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ametelile-si-vertijul/7-afectiuni-pe-care-le-semnaleaza-ameteala_15906

Clinica Hope

acum 2 luni

Amețeala persistentă poate fi asociată cu diverse condiții, inclusiv anxietatea și tulburările de dispoziție. Este important să consulți un medic pentru o evaluare adecvată și pentru a discuta despre istoricul tău medical și simptomele pe care le experimentezi. Psihiatrul poate recomanda investigații suplimentare și poate elabora un plan de tratament personalizat, care ar putea include terapie și/sau medicamente, în funcție de nevoile tale individuale.