Va rog sa ma ajutati sa stiu care e problema ?

Alergii

Postata de Alexandra cu 6 luni in urma.

Buna ziua va rog sa ma ajutați ,am copil de 6 ani acum 2 luni a esit (bubițe )mici de culoarea pielii in zona (coatelor )acum apar mai multe ,dar care au esit primele acum ele se usuca si es altele nu are mincarimi multumesc.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua!

Unele cauze posibile ar putea fi eczeme, dermatita de contact, urticarie sau psoriazis.

Va recomandam sa consultati un medic dermatolog pentru a primi un diagnostic precis si un tratament adecvat. Medicul va putea examina pielea copilului si va va putea spune care este cauza exacta a eruptiei.

Puteti mentine zona afectata curata si uscata, evitati sa folositi produse cosmetice sau de igiena iritante, si incercati sa observati daca exista anumite substante sau alergeni care declanseaza aparitia sau agravarea eruptiei (de exemplu, anumite detergenti sau alimente).

Este important sa va adresati cat mai curand unui medic specialist pentru a primi tratamentul adecvat si pentru a preveni aparitia unor complicatii.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cele-mai-bune-remedii-naturale-pentru-pielea-iritata-si-mancarimi_15200

Maria Bozoi

acum 4 luni

Bună ziua , am mers în vacanță în Spania în luna aprilie, mă înțepat ceva la piciorul stâng , nu am dat importanță prea mare ..Aveam mâncărimi acolo unde am fost înțepată de ceva insecte nu știu ce a fost, arată acolo ca și cum are fi blândă , acea blândă s-a format un pic mărișoară și are un lichid în ea așa gelatinos , lipicios așa al simt.. L-am stors și am văzut. Mă doar dar nu îmi trece , ce poate să fie ca mă îngrijorez să nu fie ceva periculos , mulțumesc mult aștept un răspuns data sunteți drăguți, pe adresa mea de e-mail…bozoimaria@ gmail com