rog un raspuns de la un specialist

Alergii

Postata de adelinnee cu 13 ani in urma.

Am fost diagnosticata cu rinita alergica.Poate ma lamureste si pe mine cineva,o sa am acesta alergie toata viata???Nu stiu la ce sunt alergica dar vreau sa spun ca sranut toata ziua si am o mancarime in urechi insuportabila.Raspund foarte bine la tratament dar dupa ce se termina incepe din calvarul.Astept un raspuns de la un medic sau de la cineva care se confrunta cu cineva.

Raspunsuri (4)

Sheila

acum 13 ani

Rinita alergica (adesea supranumita "febra fanului") este o reactie exagerata a sistemului imunitar la particulele inspirate din aer. In mod normal sistemul imunitar protejeaza corpul impotriva virusurilor si a bacteriilor prin producerea de anticorpi care sa lupte impotriva acestora. In cazul rinitei alergice, sistemul imunitar incepe sa lupte impotriva substantelor care in mod normal nu sunt nocive, cum ar fi acarienii si polenul (alergeni), ca si cand acestea ar incepe sa atace organismul. Aceasta reactie exagerata cauzeaza inflamatie si simptome care afecteaza in principal nasul, dar si ochii, urechile, gatul si gura.

//sfatulmedicului.ro/Alergiile/rinita-alergica-inflamatia-alergica-a-mucoasei-nazale_832

Daca in incaperea in care stai exista aer conditionat este f posibil acesta sa provoace reactia ta.

miracolo

acum 13 ani

am fost diagnosticata acum 20 de ani...si scaparea me a fost cand acum 12 ani am cunoscut un doctor hemeopat..de atunci in fiecare an cand apare aceasta problema ma tratz cu pastile hemeopate care prind ft bine si la care raspund ft repede..nu ajuta la nimik testele ..pt ca si daca vei stii la ce esti alergica adica polen praf etc ..ce conteaza ..oricum acestea sunt in aer si peste tot..stii nu stii nu le vei putea evita niciodata ..important este sa gasesti un tratament adecvat fara riscuri..si non chimic...pana acum am gasit aceste pilule hemeopatice care ma ajuta sa fiu om ...succes..iti recomand un memeopat..eu sunt din bistrita ..doctorul este la nasaud..se numeste rai petru..pa

adelinnee

acum 13 ani

multumesc mult miracolo

ade

acum 13 ani

Multumesc medicilor pt atentia cu care trateaza acest site.