Daca se doarme cu aerul conditionat care incalzeste pot aparea reactii care afecteaza sanatatea?

Alergii

Postata de Blndu cu 5 luni in urma.

Buna ziua, avem o fetita de 3 ani, dormim cu aerul conditionat pornit, pe 30 de grade, adica acesta incalzeste mansarda!

Dimineata cand ma trezesc am nasul blocat, in se sul ca este infundat, toata noaptea.

Fetita mea se trezeste ragusita putin!

As dori sa intreb ce efecte adverse poate sa aiba si daca ii poate afecta sanatatea fiicei mele?

Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua!

Dormitul cu aerul conditionat pornit poate avea unele efecte adverse asupra sanatatii, mai ales daca nu este setat corespunzator. Incalzirea excesiva poate duce la uscarea aerului din incapere, ceea ce poate provoca simptome precum nas infundat, iritatii ale gatului si ochilor sau probleme respiratorii. De asemenea, aerul conditionat poate favoriza inmultirea si raspandirea microbilor, ceea ce poate duce la aparitia infectiilor respiratorii.

In cazul fetitei dumneavoastra, problema cu raguseala poate fi unul dintre simptomele provocate de aerul conditionat cu incalzire. Este posibil ca aerul uscat si cald sa usuce mucoasa nazala si corzile vocale ale fetitei, ceea ce poate provoca acest simptom.

Pentru a evita aceste inconveniente, ar fi indicat sa reglati temperatura aerului conditionat la o valoare mai mica (aproximativ 20-22 de grade Celsius) si sa utilizati si alte masuri de umidificare a aerului, precum folosirea unui umidificator.

De asemenea, este important sa aerisiti camera in fiecare zi pentru a inlocui aerul uscat cu aer proaspat, curat. Si evitati sa utilizati aerul conditionat constant pe durata noptii.

Va recomandam sa consultati un medic, care va poate oferi sfaturi si recomandari adaptate nevoilor fetitei dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/cum-ajuti-copilul-cand-are-nasul-infundati_12731