Cum pot scăpa de alergie?

Alergii

Postata de Utilizator11706440771 cu 3 luni in urma.

Bună ziua!
De citeva zile am început să am mâncărimi puternice la nivelul scapului şi pe unele părți ale corpului. M-am trezit dimineața cu un ochi şi urechea umflata.
Dacă mă scarpin mult în acelaşi loc, începe să se umfle de parcă ar fi înțepături de țânțar. Dacă mâncarimea încetează, dispare acea umflatură şi se mută pe altă parte a corpului.
Mai am senzația de parca aş avea un nod în gât.
Poate s-a confruntat cineva cu aşa situația şi mi-ați spune care ar putea fi motivul.
Mulțumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti pot fi ale unei alergii. Alergiile pot fi cauzate de o varietate de factori, inclusiv anumite alimente, medicamente, praf sau polen. Primul pas in tratarea unei alergii este determinarea factorului declansator.

Pentru a face acest lucru, ar trebui sa pastrati un jurnal al simptomelor si sa notati orice factor potential declansator. In unele cazuri, poate fi necesar sa faceti un test de alergie pentru a determina cauza exacta.

In general, managementul alergiilor implica evitarea factorului declansator, utilizarea de medicamente pentru a controla simptomele (cum ar fi antihistaminicele) si, in unele cazuri, desensibilizare prin imunoterapie.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/alergologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergiile-anafilaxia-rinita-alergica-astmul-bronsic-dermoalergiile-alerg_826
sfatulmedicului.ro/Alergiile/tipuri-de-alergii_10479
sfatulmedicului.ro/Medicina-naturista/remedii-naturiste-pentru-alergii_1464