Alergie la ibuprofen sau toate AINS?

Alergii

Postata de Utilizator11551695957 cu 5 ani in urma.

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta: acum 7 ani am facut alergie la ibuprofen mai exact la nurofen. Am fost la spital unde am fost tratata si mi s s pus acest diagnostic, alergie la ibuprofen ( imi aparusera niste bube pe corp ca niste pungi cu apa si pe ochi zi respiram greu). Intrebarea mea este daca sunt alergica la ibuprofen pot manifesta alergie si la alte ains, gen aulin, ketorol, ketonal? Eu am mai luat aceste medicamente si nu am facut reactie alergica...dar pe de alta parte nurofen am luat ani de zile pana la reactia aceea si nu am patit nimic. Ce parere aveti? Deasemenea as dori sa intreb daca in cazul unei reactii adverse la medicamente e benefica administrarea de aerius, claritine sau trebuie mers direct la spital? Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergia-la-medicamente-simptome-si-prim-ajutor_16946