Nu pot sa dorm noaptea ?

Agitatie

Postata de Andreea V cu un an in urma.

De cateva zile nu mai pot sa dorm noaptea , cand ma pun sa dorm incep sa am palpitatii si sa am un tremur interior , am si niste spasme musculare, iar daca atipesc ma trezesc dintr-o data ca si cum ceva mi-ar da un impuls . Am ganduri foarte negative si ma gandesc ca poate as putea muri sau pati ceva , iar cand ma gandesc la asta , starea mea se agraveaza si incep sa tremur tot mai tare si sa simt o arsura in partea stanga a pieptului . Mi-am facut analizele de sange acum 2 saptamani , mi-a iesit totul perfect inafara de nivelul de fier si calciu . Iau suplimente de fier si de calciu deci nu stiu care ar putea fi problema

Raspunsuri (2)

acum un an

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti, inclusiv palpitatiile, tremurul, spasmele musculare, gandurile negative si senzatia de arsura in piept, pot fi asociate cu o tulburare de anxietate sau cu un atac de panica.

Este important sa discutati cu un specialist in domeniu, care va poate evalua starea si poate determina daca sunt necesare investigatii suplimentare sau daca simptomele dumneavoastra sunt legate de anxietate sau de alte tulburari psihologice.

Va recomandam sa va programati la un psiholog: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/informatii-esentiale-despre-tulburarile-de-anxietate_13492
sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/diferenta-dintre-un-episod-acut-de-anxietate-si-un-atac-de-panica_18292

Marian

acum 10 luni

Asa sunt și eu.... Exact asa.... Când ma pun sa dorm și dau sa adorm începe ori palpitații sau ce or fi ori tresărire.... Acuma nu înțeleg ce poate fi. Ca ekg și eco cord sunt ok doar ca la ekg mi a găsit tahicardie sinusala din cauza paznici....