fara pancreas

Afectiunile pancreasului

Postata de rodica17986374 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca se poate trai fara pancreas.( a fost extirpat ). Daca
,,da " cat se poate trai asa si in ce conditii?Se poate considera un diabetic?Ce riscuri sunt? Multumesc!

Raspunsuri (2)

mustafa adnan

acum 11 ani

An 1996 tatal meu a avut o tumoare graviti pe rinichiul stang si a fost extirpat tot rinichiul.an martie 2012 ia aparut si pe pancreas aceasi tumoare si a fost extirpat tot pancreasul.acum sunt 11 luni de cand traieste fara pancreas.ma rog la Dumnezeu sa.l tina cat mai mult an viata.

ari33ro

acum 10 ani

Buna seara, tatal Dvs a slabit dupa extirparea de pancreas? nu a suferit schimbari metabolice? mama mea a suferit acelasi lucru acum e bine insa a slabit mult si cautam sa o intarim fizic. Mmultumesc mult de raspuns! arina