dureri zona lombara

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Raul96 cu 10 ani in urma.

a inceput sa ma doara zona lombara..nu stiu sigur daca e de la muschi sau de la coloana...ma doare doar cand ma intind,ma ridic din pat sau incerc sa stau drept(durerea asta imi afecteaza pozitia corpului...stau ca o paranteza..)...mentionez ca in zilele anterioare am fost la sala...practic culturismul...iar in acea zi am lucrat muschii picioarelor...oare de la asta e?...si ce sa fac sa-mi treaca?...plus ca atunci cand ma doare mi se contracta tot abdomenul involuntar mai mult...nu prea pot controla asta...ce ar trebui sa fac sa-mi treaca?

Raspunsuri (4)

FreeStyle11

acum 10 ani

Daca nu ai purtat centura la genoflexiuni e posibil sa fi fortat zona lombara.Dute la medicul ortoped pt radiografie.Data viitoare poarta centura, te previne de astfel de probleme.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Probabil este de la coloana. Incercati sa administrati cateva zile un antiinflamator ( gen diclofenac , flamexin, celebrex, etc) . Daca nu simtiti nici-o ameliorare, consultati medicul internist ( sau reumatolog).

Raul96

acum 10 ani

au mai inceput sa mi se amelioreze durerile...pot sa ma misc mult mai bine acum..m-am dat cu o crema ce contine un antiimflamator..nu mai stiu cum ii zice de vreo 4 ori pana acum si vreo 3 tablete de ibuprofen...cam incep sa-mi revin...sper sa-mi treaca intr-o saptamana complet.Multumesc de sfaturi!!

Cristian

acum 8 ani

Salut! Au mai revenit durerile?