vaccinul pt cancerul de col uterin...

Afectiuni uterine

Postata de eribaba31 cu 14 ani in urma.

La scola ne vor intreba daca vrem vaccinul contra cancerului de col uterin nu stiu sa mi''l iau pt ca am auzit ca nu o sa pot avea copii... ma tem foarte mult nu stiu ce sa fac? as vrea parerea dv.

Si mai am o intrebare am hirsuntism si vreau sa stiu daca din acesta boala se poate vindeca cu tratament? Mult spun ca niciodata nu pot sa scap de parul de pe corp si sunt care au sterilitate. nu stiu si sunt foarte nelinistita din cauza acesta :(

Raspunsuri (4)

Alina

acum 14 ani

Hirsuntism poate fi si ereditar, dar cu tratament vei scapa. Am avut o colega si timp de 3 ani a luat tratament si acum slava domnului a scapat. Mergi la medic, vb cu mama ta, nu sta asa caci nu-ti va trece de la sine. Mult succes si sa-mi scrii!!!!

Sheila

acum 14 ani

Cancerul de col uterin apare in urma infectarii cu HPV, un virus transmis pe cale sexuala.Factorii care favorizeaza aparitia infectiei cu HPV sunt si fumatul, dieta necorespunzatoare, administrarea anticonceptionalelor fara recomandarea medicului.
Cancerul de col uterin este un cancer care, in stadii incipiente, se poate trata.
De aceea se recomanda o vizita la medicul ginecolog o data la 6 luni.
Cele mai expuse sunt femeile care si-au inceput viata sexuala la o varsta precoce, cele cu parteneri multiplii, cu mai mult de 5 sarcini.
Nu inteleg ce ai inteles, ca daca nu faci vaccinul nu vei putea sa ai copii sau cum?

Este alegerea ta daca il faci sau nu dar are destul de multe reactii adverse.

eribaba31

acum 14 ani

Dar ce reactii adverse poate avea?

Sheila

acum 14 ani

Infectii respiratorii - rinita, laringita, traheita; senzatie de ameteala, reactii la locul injectiei - nodul, amorteala, parestezie, simptome gastrointestinale - greata, varsaturi, diaree, dureri abdominale; prurit (mancarime), rash (roseata), urticarie, dureri articulare, febra (peste 38 grade), durere sau senzatie de disconfort la locul vaccinarii, roseata sau umflatura la locul injectiei, cefalee (durere de cap), dureri musculare, senzatie de oboseala

Astea sunt trecute in prospectele care apar pe internet dar nu se poate sti sigur, depinde de fiecare organism cum reactioneaza