Ovar lipit de uter?

Afectiuni uterine

Postata de membru246991 cu 2 ani in urma.

Bună seara, am o durere inghinala partea stânga după un control ginecologic mi sa spus ca ovarul stâng e lipit de uter. Am avut antiinflamator timp de o luna, Atrican 4 zile și duphaston 10 zile pe luna timp de 6 luni. Dar durerea nu a încetat, iar acum a devenit și usturătoare. Un sfat va rog!

Raspunsuri (7)

Roxana

acum un an

Bună, aceeași pb o am și eu, ma ustura și spatele și ovarul drept. La ecografie la fel mi s a spus ca ovarul e aderent uterului....Ati mai făcut ceva investigatii în acest sens?

Doinita

acum un an

Bună, din cauza răcelilor, infecțiilor ovarul se inflamează și se lipește de uter dar după ce acestea sunt tratate el revine la locul sau. Ginecologul la care mergeam ma trata greșit și am făcut tratamente aiurea, am schimbat medicul și în urma unui Rmn s-a dovedit ca nu am nimic. A fost o infecție care a trecut!

Roxana

acum un an

Doinita, tu ce simptome aveai mai exact?

Doinita

acum un an

Bună, simțeam o durere inghinala partea stânga nu ma durea toată partea mai exact cât un ou atât era durerea. De multe ori ma durea constant ale ori îmi dădea doar niște impulsuri și aveam și stări de greata.

Roxana

acum un an

Pe mine ma doare și lombar, lateral dreapta și către inghinal și simt uneori ca o arsura. Oare ce tratament te a ajutat?

Doinita

acum un an

Uneori simțeam și eu o arsura. Am avut intravenos cefort, gentamicina și ketonal. Dar ginecologu nu ți-a dat tratament?

Roxana

acum un an

Nu nu mi a dat nimic tratament. Am fct doar papanicolau și markerii tumorali ptr cancer ovarian ambele ieșind ok! Acum voi merge și la alt dr sa vad o alta părere. Ciudat este faptul ca acum 5 ani am născut, naștere naturala cu un travaliu destul de lung, dar atunci nu a obs nimeni în urma ecografiilor. Ma gandesc sa nu se fi întâmplat atunci la nastere ceva...cu ovarul...