NODUL PE UTER, SARCINA?

Afectiuni uterine

Postata de luma cu 14 ani in urma.

Am ciclu regulat, dar mi-a fost rau in decembrie si abia acum ma gandeam oare pot fi gravida? Am fost la ecograf ieri dar erampe menstra si mi-a gasit nodul pe uter, si a zis ca nu sunt gravida. E un medic renumit dar tot mi-e frica, oare s-ar fi vazut chiar daca eram la ciclu?

Raspunsuri (13)

ionica

acum 14 ani

Daca ai facut ecografie normal ca s-a vazut ceea ce ai. Ce ti-a zis medicul, ti-a dat tratament sau te opereaza?

luma

acum 14 ani

A zis ca e mic, si trebuie tinut sub supraveghere. Nu mi-a dat nimic, aseara am mai fost la un control in alta parte , ala nu a vazut nodul, a zis ca nu am, eu cred ca se vede mai bine inainte de ciclu. Mie mi-a fost frica de sarcina ca mi-a venit vineri ciclu mai repede cu 10 zile , culoare deschisa putin si deja nu mai am. Si acuma cum e modern sa fii gravida si cu ciclu m-am temut. Dar din decembrie am senzatii de grata zilnic, si de aia mi-a fost teama.

mikmok

acum 14 ani

Ai luat in aceasta perioada vre-un tratament? Pana acum ti-a mai intarziat sau ti-a venit asa de devreme? Si eu am patit la fel ca tine, dar luasem tratament si de aceea mi-a venit cu 20 zile inainte de termen. Zici ca al doilea medic nu ti-a gasit nimic, esti perfect sanatoasa?

luma

acum 14 ani

Iau fier dde o luna , ca la analize mi-a iesit lipsa, se pare ca nu am
nimic, daca era sarcina vedea si greturi am din decembrie. A......in dec am facut injectii Tratul ca ma durea o mana.

mikmok

acum 14 ani

Poti lua Duphaston, comprimate pentru a-ti regla ciclul menstrual. Sanatate!

luma

acum 14 ani

Nu vreau sa aud de el. In martie anul trecut mi-a dat si am ramas gravida, stii ca ajuta ? Si era sa inebunesc.

mikmok

acum 14 ani

Atunci foloseste anticonceptionale daca vrei sa ai un ciclu regulat.

luma

acum 14 ani

Esti super draguta. Nu pot am 43 de ani si am chisturi la sani.Crezi ca e indicat? steriletul nu-l suport al 3-lea l-am dat afara in noiembrie.cam naspa , asa?

mikmok

acum 14 ani

Atunci foloseste diafragma sau calendarul...

Adrienne

acum 14 ani

Draga Luma ! cred ca ar trebui sa te linistesti. Ac***a in vedere ca ai chisturi la san, inseamna ca ai probleme cu estrogenul si de obicei apar si probleme la ovare sau uter. Nu ai nodul ci un mic fibrom[de aceea a spus ca trebuie urmarit],formatiune benigna care probabil este sub un centimetru. Daca ai face o ecografie transvaginala ai primi un raspuns mult mai sigur, inclusiv dimensiunile exacte. Greturile pot fi si de la colecist,stomac...nu este nevoie sa fii neaparat insarcinata. Vezi in ce momente apar aceste stari. Multa sanatate!

luma

acum 14 ani

Adrienne , multumesc pt raspuns. E posibil sa am ceva lafiere ca am mai avut probleme, si greturile au inceput din 2 dec cand am fost la taiat de porc. Urasc carnea de toate felurile, dar nu pot sa nu le gatesc la ai mei, si binenteles ca mananc dupa care mi-e greata. Nu vomit simt doar o greata si parca mi-e frica sa si tusesc sa nu vomit. Dar si eu sunt figura, beau cafea si fumez, ce pot sa zic sunt tare desteapta.

Adrienne

acum 14 ani

Asta este........trebuie mare vointa......si eu le fac mancare la ai mei dar doar gust de sare.........Astazi le-am facut o supa de pasare cu galuste si o tocanita cu carne de purcel iar eu am mancat doi cartofi fierti [natur] cu fffffff. putin unt peste.......Tigarile le-am lasat de sapte ani ,numai o cescuta mica de cafea dimineata, a mai ramas. Sa nu o iei ca pe o morala.....Multa sanatate !

andreia

acum 14 ani

eu zic ca sa faci ecografie cand e gata menstruatia sa fi mai sigura. si eu am un ciclu regulat dar mai mg din cand in cand al ginecolog fiindac asta nu e sigur