Dispozitiv Mirena?

Afectiuni uterine

Postata de Utilizator11643820426 cu 2 ani in urma.

Bună seara.
Am 52 ani.
Sunt la menopauză.
În august 2020 ,din cauza unor sângerări frecvente(nu abundente)am avut o intervenție intrauterina( polip intrauterin).
Câteva luni după interventie(8 luni)Am fost ok.nu am mai sângerat.
După aceasta perioada din nou zi de zi sângerare ușoară..
Medicul ginecolog a stabilit sa- mi pune un sterilet Mirena pentru a tine sub control dezvoltarea mucoasei endometrial.
Din data de 06.12.2021 am acest dispozitiv(2 luni)
Sangerez în fiecare zi (putin)de la fixarea dispozitivului fără alte simptome.
Doresc să știu dacă e normal sa sa întâmple acest lucru.
Mulțumesc!

Raspunsuri (3)

Andreea

acum 2 ani

Buna ziua! Am 43 de ani, in urma unui chiuretaj biopsic am polip glandular endometrial fără atipii. Am montat un sterilet Mirena din 15 Decembrie. Am avut sângerări continue, cu pauze de 2 săptămâni, mici cantitativ. Acum sangerez de 10 zile, nu mult dar deranjant. Mai stau o luna și îl scot, 3-6 luni este perioada de acomodare, așa a zis medicul meu. Am analizele făcute și nu am nimic altceva. Numai ca este frustrant sa stau tot intr-o sangerare.

Andreea

acum 2 ani

Da! Este normal. La fel este și la mine.

Condurache Angela

acum un an

Buna ziua .am 50 de ani și din cauza unor menoragii urmate de chiuretaje mi sa spus că am un polip endometrial.Acum 5 zile medicul mi-a pus un sterilet mirena și de atunci am rămas cu dureri abdominale mari și de 3 zile am sângerări ca la ciclu și nu știu dacă e normal sau nu.multumesc de răspuns