despre fibromul uterin

Afectiuni uterine

Postata de luciaa cu 14 ani in urma.

Buna ziua,am un fibron uterin mare de 12 cm,am facut inainte cu 3 ani o embolizare la Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti...nu am mai avut hemoragii...totul pare sa fie ok..a inceput sa se resoarba..dar oricum,e mare...nu s-a micsorat prea mult..ciclul menstrual imi vine cam la 21 de zile,este regulat..intrebarea mea este:daca fibromul nu-mi face probleme desi mai este acolo si nu e foarte mic..deci,daca am facut aceasta embolizare,mai are rost sa fac operatie ca sa-l scot?

Raspunsuri (140)

ionica

acum 14 ani

Parerea mea este ca ar fi bine sa faci operatie. Mergi la Spitalul Militar Central si intreaba de doctorul Niculescu, este un chirurg exceptional. Ar fi bine sa mergi cu toate analizele pe care le-ai facut. Bafta!!!!

krys

acum 12 ani

poi la care spital militar in iasi sau bucuresti ori oradea

Utilizator21545903351

acum 5 ani

Prietena mea cea mai buna a avut o problema cu fibromul, care se marise destul de mult. Nu a vrut sa conceapa ideea ca nu va mai putea ramane insarcinata, asa ca a cautat o solutie care sa ii permita acest lucru dupa interventie. Astfel, l-a gasit pe dr ***, specializat in interventie laparoscopica, in care fibromul este indepartat fara a fi afectat uterul, deci sarcina poate fi dusa la bun sfarsit fara probleme dupa aceea. Acum este insarcinata si trebuie sa nasca, totul este ok si este tare fericita, deci, se poate poate sa te supui operatiei fara nicio teama!

aniko

acum 14 ani

Buna ziua! Am fost diagnosticata cu fibrom utrein de 12 cm. Am 44 de ani. Am intrat in panica cind mi-a spus doctorul ca singura modalitate de a scapa de fibrom este histerectomia. Nu as vrea sa fac asa ceva.M-am documentat si am aflat ca mai exista o posibilitate nonchirurgicala adica -embolizarea. Mi se pare ok dar dupa articolul scris de doamna de mai sus ....nu mai stiu ce sa zic. Mentionez ca ciclul a venit normal, nu era abundent dar urinam destul de frecvent. Il simteam doar cind stateam culcata pe spate si imi palpam abdomenul. Nu m-a deranjat nici la efort, eu facind aerobic zilnic de 3 ani.Ce ma sfatuiti sa fac?

magic

acum 12 ani

Buna ziua,

Mai ai fibromul? Daca da o sa iti transmit ce sa faci. Eu am incercat o multime de variante. am fost diagnosticata in 2007 cu un fibrom de 5cm .In fiecare an crestea un pic pana a ajuns la 12cm ca si al tau. de anul trecut din iunie pana acum a scazut 4 cm. Acum are 8

ani

acum 11 ani

imi poti la sa adresa ta de mess sa vorbim pe tema asta. si eu am fibrom.

Nariana

acum 11 ani

As vrea sa stiu si eu cum ai facut sa scapi de fibrom.Am si eu unul tot de 12 cm dar nu vreau sa ma operez fiindca nu am copii.Iti multumesc!

ela

acum 11 ani

Ce ai facut?

daniela Ionita

acum 11 ani

Buna ziua,
Am apucat sa citesc mesajul tau postat pe internet vis a vis de fibromul uterin care scazuse intr-un an 4 cm. M-ar interesa si spe mine cum ai reusit si daca si in continuare a mai scazut. Adresa mea de email este : [email protected]. Multumesc mult si sanatate multa

Diana

acum 10 ani

vreau si eu sa stiu tratamentul te rog . Multumesc

Maria Ciofu

acum 9 ani

Buna ziua , am si eu un fibrom de 10 cm si altele mai mici , spuneti-mi va rog ce metoda a-ti adoptat si unde. Multumesc.

dana

acum 9 ani

am un fibrom de 4cm si m-ar interesa un tratament in afara de operatie. mentionez ca nu ma deranjeaza dar nu vreau sa mai creasca si sa-mi faca probleme in viitor. Am 47 de ani doctorita mea tot imi spune ca poate intru la menopauza si scap de el.Multumesc

victoria

acum 9 ani

buna! ...la fell mi s-au descoperit 2 fibtoame mare, pe data de 15 urmeaza sa ma operez, acuma nu stiu ce sa fac...nu-s casatorita, n-am copii:( oare embolizarea e o solutie?

Cristian Montan

acum 9 ani

Va pot ajuta in majoritatea problemelor de sanatate. Rog persoanele interesate sa ma contacteze pe [email protected]

Finica

acum 8 ani

Magic, te rog să-mi dai și mie rețeta de a scapa de fibrom.
Mulțumesc mult.

profirina

acum 5 ani

profirina@ adresa_web_filtrata
Te rog mult sa imi spui ce ai facut, cum ai scapat de fibrom!Multumesc anticipat!

Utilizator21549884127

acum 5 ani

Buna ziua,
Si eu am un fibrom de cca 9,5 cm si nu as vrea sa ma operez. Cum a disparut fibromul in cazul tau?

Utilizator21550562409

acum 5 ani

Buna ziua,si eu am un fibrom de 10 cm,va rog sa ma ajutati cu un tratatament daca este posibil,fara operatie sa pot scapa de acesta.Va multumesc anticipat.Adresa mea de mail este mirelutza_b_80@ adresa_web_filtrata .

profirina

acum 5 ani

Adresa mea de mail este profirina@ adresa_web_filtrata . Te rog din suflet sa imi scrii ce ai facut, sunt cu un picior pe masa de operatie. Fibromul meu este submucos, 7,5 cm.

MembruMobileApp1522149083

acum 4 ani

Buna și eu am fost diagnosticata recent cu unul de 4 cm nu doresc operație va rog mult sa ma contactați pe
Emailul haragasjanina@ adresa_web_filtrata sau tel 0044*** nr de Anglia însă am
Whats up . Mulțumesc mult
!

Pag 1 din 7