Cum pot rezolva problema unui fibrom care imi da hemoragie mare la menstruatie?

Afectiuni uterine Hemoragii uterine Ginecologie Sangerari uterine
+1
Vezi toate grupurile

Postata de MembruMobileApp1517582924 cu 6 ani in urma.

Buna ziua, am un fibrom uterin submucos de 4,6 pe 4,3 cm care deformeaza peretele uterului si uter cu peretele ingrosat de 27 mm. Menstruatiile au devenit in ultimele luni foarte grele, cu hemoragii mari si durata de cel putin 8-10 zile. In prezent ma confrunt cu o hemoragie pe care nu o pot opri, tot in cadrul menstruatiei. De cateva luni sunt si foarte anemica, din cauza acestor probleme, iau fier aproape permanent. Ce pot face? Am fost la medic ieri cu problema hemoragiei, dar nu am curaj sa iau medicamentul prescris (Arthrotec), ma tem sa nu-mi provoace o hemoragie si mai mare, in conditiile in care sunt anemica si deja am sangerare pe care nu o pot opri. M-ar interesa cum pot opri hemoragia acum si ce pot face pentru a rezolva (cat mai naturist posibil) problema fibromului si a uterului ingrosat. Va multumesc. Nu stiu ce sa mai fac. Maria

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic. Articol de interes://sfatulmedicului.ro/Uterul-si-probleme-lui/embolizarea-fibromului-uterin_9939

Cristina

acum un an

Salut , mie ginecologul mi-a recomandat steriletul hormonal Mirena iar dupa 5 ani fibromul a dispărut și civlurile au scăzut substantial.Sunt f multumită!