Afecțiune de inima sau anxietate?

Afectiuni si tulburari cardiovasculare Boli inima Depresie Dispnee Tulburari psihice
+2
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator11582792895 cu 4 ani in urma.

Buna ziua, am 19 ani și de câteva luni am niște dureri in piept in partea stânga, mai intense cumva sa zic.. Timp de aproape un an am avut atacuri de panica severe, insomnii, tulburări de concentrare, nu prea mâncam etc respirație rapid (hiperventilație) iar după o vreme ce s-au mai calmat atacurile de panica au început sa apara durerile astea in piept care îmi provoacă alte atacuri de panica..
durerile le am de vreo 7 luni
Încă mai sunt anxios și încă ma mai forțez sa respir (simt ca nu ma satur cu aer sau ca nu intra) și fac asta foarte des ( Menționez ca folosesc și spray nazal de ceva vreme doctorul mi-a spus ca am deviație de sept iar asta îmi îngreunează respirația când mi se înfunda nasul)
As vrea sa știu ce ar putea fi durerile aste
Am fost la cardiolog am făcut radiografie la plămâni și e ok
EKG mai multe la doctori diferiți și radiografie
Vreau sa scap cumva de frica asta continua

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/palpitatiile-semn-al-anxietatii-sau-al-unei-boli-de-inimai_15193

Psih. Stefania Budacu

acum 4 ani

Buna ziua, iti recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala, te va ajuta sa te cunosti, sa te accepti si sa inveti metode de a face fata stresului. Toate cele bune si succes!