bronsiolita

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de stefaniac cu 11 ani in urma.

buna ziua! am un baietel de 6 luni care are bronsiolita. i-am facut aerosoli cu adrenalina o saptamana si acum,la o saptamana dupa ce am terminat tratamentul, dimineata haraie iarasi si tuseste. ce sa-i fac? sa merg iarasi la pediatru, sa-i repet tratamentul? sunt disperata. va rog sa-mi raspundeti.

Raspunsuri (2)

Dr. Adina Anghelea

acum 11 ani

Trebuie sa-i indepartati secretiile nazale cu batista bebelusului( daca aveti), si aerosoli ii faceti numai cu ser fiziologic sau apa de mare .,dimineata.Secretiile si tusea persista o perioada mai indelungata dupa o infectie respiratorie. Obligatoriu faceti un control pediatric ,iar medicul va va prescrie si alta solutie pentru aerosoli( eventual ACC),dar numai cu avizul medicului.

stefaniac

acum 11 ani

multumesc pentru raspuns. maine merg la pediatru. o zi buna va doresc!