Bubițe ce se umflă la scărpinat?

Afectiuni minore ale pielii

Postata de CristinaC cu 10 luni in urma.

Bună ziua,
Mă confrunt cu următoarea situație: pe pulpa interioară mi-au apărut mici pete roșii, care atunci când sunt scărpinate se umflă și cumva se albesc, dacă trag de piele. Senzația de prurit este constantă, oricât m-aș scărpina. Precizez că momentan alăptez, motiv pentru care nu pot urma orice tratament. O programare la medicul dermatolog din orașul meu se poate efectua peste aproximativ 3 săptămâni, însă până atunci simt că îmi tocesc unghiile!
Vă mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!
P.s. atașez un link cu poze.

adresa_web_filtrata /gallery/FrCbMnV

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Descrierea dumneavoastra sugereaza ca puteti avea o infectie fungica sau o iritatie a pielii. Deoarece inca alaptati, este important sa discutati cu medicul inainte de a incepe orice tratament. Pana atunci, puteti incerca sa evitati scarpinarea si sa folositi o crema hidratanta pentru a mentine pielea hidratata si calma. De asemenea, puteti incerca sa evitati purtarea hainelor stranse sau sintetice care va pot agrava simptomele. Daca simptomele se agraveaza sau apar alte simptome, ar trebui sa contactati imediat medicul.

Va recomandam sa va programati la un medic: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/iritatiile-pielii-cele-mai-frecvente-afectiuni-si-cauzele-lor_16928

Multa sanatate!