Puteți să mă ajutați ?

Afectiuni ale sanilor

Postata de Daniel cu 8 luni in urma.

Am și eu aceași întrebare mă doare sânul stâng (sunt băiat) ai mă durea și dreptul dar o trecut. Nu știu dacă este normal. Am văzut altele care ziceau ca este de pubertate. Suntn12 ani și sper să nu fie ceva grav. Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

In general, durerea in san este mai frecventa in cazul femeilor decat la barbati. Cu toate acestea, exista diverse cauze posibile pentru durerea mamara la baieti, inclusiv pubertatea. Pubertatea masculina poate fi insotita de unele modificari fizice, inclusiv cresterea sanilor sau sensibilitatea acestora. Acestea sunt de obicei temporare si se remit de la sine.

Daca durerea persista sau daca aveti orice alte simptome neobisnuite, va recomandam sa discutati cu un medic pentru o evaluare adecvata. Numai un medic poate oferi un diagnostic si un plan de tratament adecvat, in functie de simptomele si istoricul personal de sanatate. Este important sa nu va faceti griji excesive, dar, pentru o siguranta suplimentara, consultati medicul pentru a clarifica cauza durerii si a primi indrumari adecvate.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-familie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/durerea-sanilor-la-adolescenti-cresterea-sanilor-atat-la-baieti-cat-si-l_19853