Probleme la sanul stang

Afectiuni ale sanilor

Postata de daria.m cu 14 ani in urma.

De 2 zie simt o durere, un fel de intepatura exact sub sanul stang, durere care devine si mai puternica la atingere sau daca fac miscari bruste sau ma aplec. La palpare nu simt niciun nodul sau umflatura, totul este normal, cu exceptia intepaturii respective. Nu stiu daca acest lucru are vreo legatura cu faptul ca am luat anticonceptionale Desorelle timp de 2 luni, fara pauza, sau cu vaccinul pandemic pe care l-am facut cu o zi inainte de debutul durerii.Ce as putea avea?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Durerea pe care o simti sub sanul stang poate fi cauzata de mai multi factori. Unul dintre ei ar fi inflamatia muschilor sau a nervilor in zona respectiva. De asemenea, anumite afectiuni ale stomacului sau esofagului pot cauza o durere similara. O alta posibilitate ar fi o problema la nivelul plamanilor sau inima, desi aceste cazuri sunt mai putin probabile daca nu exista si alte simptome asociate.

Cu toate acestea, cu privire la legatura pe care o mentionezi cu anticonceptionalele sau vaccinul, este posibil, dar putin probabil. Atat vaccinul, cat si anticonceptionalele pot avea efecte secundare, dar durerea in zona pe care o descrii nu este de obicei una dintre ele.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/durerea-sub-coaste-cauze-posibile_19213
https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/simptome-ale-afectiunilor-mamare_814
https://sfatulmedicului.ro/Neuropatii/nevralgia-intercostala_10722