Problema sani baiat

Afectiuni ale sanilor

Postata de nv7 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,ma numesc Valentin am aproape 18 ani si din pacate de 2,3 ani ma confrunt cu o problema la ambii sani,mai exact am sfarcurile umflate dar fara piatra.Tin sa mentionez ca daca mi-e frig sau daca ii trag de ele ajung la o forma normala,dar este anormal ca sa fac asta mereu cand ies pe undeva ca sa nu se vada ciudat .
Ce ma indrumati sa fac,sa merg la endocrinologie sau sa incerc diferite leacuri "babesti"?
Multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Sunt cazuri frecvente la adolescenti, in special la cei aflati in perioada de pubertate, cand sanii pot sa se dezvolte mai mult decat de obicei, in special in cazul celor care au o greutate mai mare decat cea normala. Acest lucru se numeste ginecomastie, si este o problema temporara in general. Orice "leac" traditional nu este recomandat, deoarece nu exista nicio garantie a eficientei acestora si pot provoca mai mult rau decat bine.

Cel mai bine ar fi sa discuti aceasta problema cu medicul tau de familie sau cu un medic endocrinolog, care iti poate recomanda anumite teste hormonale pentru a te asigura ca nu este vorba despre un dezechilibru hormonal.

Inainte de toate, este indicat sa te asiguri ca esti la o greutate sanatoasa, deoarece chiar si o dieta sanatoasa si o rutina de exercitii pot ajuta la reducerea aspectului sanilor.

O alta cauza poate fi un exces de estrogen fata de testosteron. Acesta trebuie evaluat de un medic endocrinolog, pentru ca poate fi corectat cu medicamente sau, in cazuri mai grave, cu o operatie.

Nu te ingrijora prea mult, in cele mai multe cazuri acest lucru se rezolva de la sine odata cu inaintarea in varsta. Orice tratament va fi recomandat in functie de cauza specifica a problemei tale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/durerea-sanilor-la-adolescenti-cresterea-sanilor-atat-la-baieti-cat-si-l_19853
https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/ginecomastia-hipertrofia-glandei-mamare-la-barbat_863