Poate Dauna AlăPtarea In Cazul Unui Nodul Mamar Benign?

Afectiuni ale sanilor

Postata de Utilizator11568669121 cu 4 ani in urma.

Buna ziua! In urma cu 7 ani am descoperit la unul dintre sâni un nodul (aproximativ 3 cm) care se marea înaintea ciclului menstrual și care se micșora după încetarea ciclului. Momentul de mărire a nodulului era întodeauna după ovulației. In tot acest timp am vizitat diferiți medici, toți asigurându-mă ca, sunt ok doar ca, trebuie monitorizat periodic. Momentan alăptez de 1 an și jumătate iar acest nodul s-a deplasat. Înainte era localizat in afara areolei iar acum 25% din suprafața ei a ajuns sub aureola, la sfârc. Simt și un ușor disconfort uneori când alăptez, mai ales înaintea menstrelor atunci când sânii se modifica uneori. La ecograf am programare abea peste 3 săptămâni. Considerați ca, ar trebui sa urgentez programarea? Alăptatul e sigur in aceste situații, pot continua? Mi-as dori o intarcare blândă sau o autointarcare. Va mulțumesc pentru timpul acordat și eventualele răspunsuri.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/cand-trebuie-operati-noduliii_16558