Interpretare CT?

Afectiuni ale sanilor

Postata de Ciobanu Aurora cu 8 luni in urma.

Leziuni manzara stanga cu aspect suspect(BIRDES 4-5)

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Interpretarea CT (tomografie computerizata) se refera la analiza imaginilor obtinute prin aceasta tehnica imagistica. In contextul specific mentionat de dumneavoastra, aceasta pare sa se refere la o tomografie computerizata a unei leziuni in partea stanga a abdomenului pacientului.

Termenul "aspect suspect" indica faptul ca exista unele modificari vizibile in imagine, care pot indica prezenta unei leziuni sau anomali. Gradul BIRADS (Breast Imaging Reporting and Data System) 4-5 indica o probabilitate mai mare de a avea o afectiune maligna.

Este important de subliniat ca o interpretare CT nu este un diagnostic final si ca este necesar sa consultati un medic specialist (de exemplu, un radiolog) pentru a discuta rezultatele si a face o evaluare adecvata a leziunii identificate. Doar un medic calificat poate oferi o interpretare medicala precisa si un plan de tratament potrivit.

Pentru o interpretare corecta a rezultatului dumneavoastra, va recomandam sa va programati la un medic radiolog: https://www.clickmed.ro/medic/radiologie

De asemenea, pentru a discuta optiunile terapeutice adecvate, puteti solicita opinia unui medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/fibroadenoamele-mamare_8046
sfatulmedicului.ro/Cancerul-mamar/tipologia-tumorilor-mamare-si-tratarea-lor_11573