ddurerea sanului stang dupa tratament de fertilitate ?

Afectiuni ale sanilor

Postata de Utilizator11533388654 cu 5 ani in urma.

buna ziua.sunt noua pe forum si am o problema care deja ma simt foarte stresata.am 41 de ani si sufar de sindrom premenstrual.am.luat tablete de branca ursului 6 7 luni si luna trecuta am luat tablete pentru fertilitate deoarece ne dorim un copil. sanii au devenit grei si durerosi dupa actele tablete asa ca am renuntat sa le iau.in special sanul stang era mai dureros. acum nu mai iau nimic sanii au revenit la normal doar ca cel stang il simt inconfortabil. fiind o fire panicoasa sunt speriata ca poate fi ceva grav.poate este cineva pe.forum cu problema asemanatoare. multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Petre Muresan

acum 5 ani

Nu stiu care este situatia acum si ce ati facut intre timp. Vreau sa spun cateva lucruri care pot veni in ajutor celor care se confrunta cu probleme asemanatoare. Din experienta mea si din ceea ce spune literatura de specialitate, tratamentele hormonale pot avea ca efecte secundare aparitia unor modificari la nivelul sanilor, chiar noduli pe sani, precum si varice la nivelul membrelor inferioare si altele. Solutia in acest caz este oprirea tratamentelor hormonale si investigarea sanilor. In functie de rezultat, se ia o decizie.

dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Osteopatie si Medicina estetica homeopata ,
Reflexoterapie , Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )