cancer la san

Afectiuni ale sanilor

Postata de VallyCobra64 cu 13 ani in urma.

Soacra mea a fost externata dupa o operatie de extirpare san stang la Timisoara cu rezultatul Neoplasm Mamar Stang pT3NOM IIB. Va rog sa-mi explice cineva cat e de grav si ce recomandati.Multumesc.

Raspunsuri (5)

Dr. Maria Petrica

acum 13 ani

din pacate dupa stadializarea TNM mentionata prognosticul pare nefavorabil.
T3 inseamna tumora locala de mari dimensiuni,peste 5 cm
N0 inseamna ca nu s-au gasit ganglioni afectati tumoral
M II B inseamna metastaze la distanta,rau delimitate sau prinzand mai multe organe.
va face,probabil,chimioterapie sau/si radioterapie in functie de localizarea si extinderea metastazelor. sustineti-o pana la capat.

VallyCobra64

acum 13 ani

Va multumesc din suflet pentru raspuns. Mama mea a decedat in feb.2009 de cancer generalizat dupa 2 luni de spitalizare si nu-mi place sa aud ca oamenii sufera de aceasta boala. Voi face tot posibilul sa-i insuflu sperante pentru a se duce impacata. Totusi mai sunt sperante sau cat timp mai are. Mii de multumiri.

carlamihai

acum 13 ani

buna ziua ,Vally! ne putem auzi la un tel. sau pe mess? adnana_2967 sau 0724999989. va doresc multa sanatate intregii familii!

Dr. Maria Petrica

acum 13 ani

depinde unde sunt metastazele si cat de extinse sunt.exista unele localizari ce raspund o vreme buna la tratament(ex.cele osoase),altele precipita finalul prin complicatii locale (ex.intestinale,mezenterice, peritoneale-ocluzie intestinala). cred ca detalierea amanuntelor nu va face bine.incercati sa-i induceti o pace sufleteasca si sa-i fiti alaturi.

Adrienne

acum 13 ani

Ceva nu se leaga la stadializare. Aceasta este : T3 No M, iar II B cred ca este o alta exprimare a stadializarii. Logic,nu cred ca este vorba de metastaze [ deocamdata, la acest stadiu, probabil vor fi in viitor] dar acum nu cred. Daca N este o [zero] inseamna ca, celulele canceroasa nu au afectat ganglionii limfatici, deci nu au cum sa sara peste si sa ajunga prin intermediul sangelui, in alte organe. In concluzie, cred ca ar fi bine sa urmeze tratamentul recomandat..........radioterapie, chimioterapie...........cred ca a primit acest tratament. Multa sanatate !