Bună ziua! Ce tratament este indicat la calcificări vasculare parietale? Am 61 de ani ?

Afectiuni ale sanilor

Postata de IulianaV cu 5 luni in urma.

De curând am făcut o mamografie digitală bilaterală cu tomosinteza și mi-a ieșit calcificări vasculare parietale. Mulțumesc frumos!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Calcificarile vasculare parietale reprezinta anomalii ale peretelui arterial care apar de obicei odata cu inaintarea in varsta. In general, aceste calcificari nu necesita un tratament specific, daca nu induc simptome si nu sunt asociate cu alte conditii medicale.

Totusi, este intotdeauna recomandat sa discutatai cu medicul Dvs. specialist referitor la interpretarea rezultatelor mamografiei si la necesitatea unor investigatii suplimentare. Este posibil ca calcificarile vasculare parietale sa fie un rezultat incidental care nu necesita interventie.

In cazul in care exista alte simptome sau semne de ingrijorare, medicul va poate recomanda investigatii suplimentare.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog pentru o consultatie senologica: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/ce-este-mamografia-si-de-ce-avem-nevoie-de-eai-interviu-cu-dr-andreea-le_18992
sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/totul-despre-mamografie_1299