De ce am dureri de sani dupa terminarea ciclului menstrual?

Afectiuni ale sanilor

Postata de Utilizator11698425985 cu 6 luni in urma.

Buna seara,am 48 de ani și am dureri de sâni după terminarea ciclului menstrual?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna,

Durerea de sani dupa terminarea ciclului menstrual poate fi o reactie normala a organismului. Acestea sunt cunoscute sub numele de mastalgie si pot fi experimentate de multe femei. Mastalgia poate fi resimtita ca o senzatie de durere, sensibilitate sau inflamatie la nivelul sanilor. Aceasta poate fi cauzata de fluctuatiile nivelului hormonal din timpul ciclului menstrual.

Cu toate acestea, durerile de sani pot fi cauzate si de alte motive, cum ar fi:

- Fibroamele mamare: Acestea sunt umflaturi necanceroase care pot aparea in san si pot cauza disconfort.
- Menopauza: Pe masura ce femeile se apropie de menopauza, fluctuatiile hormonale pot provoca dureri sau sensibilitate la nivelul sanilor.
- Infectii sau inflamatii: Mastita (infectia sanului) sau inflamatiile pot provoca dureri la nivelul sanilor.

Daca sunteti ingrijorata in legatura cu durerile de sani sau daca acestea persista sau se agraveaza, va recomandam sa consultati un medic ginecolog

Un examen medical adecvat poate ajuta la identificarea cauzei exacte a durerilor de sani si, de asemenea, poate exclude orice complicatii sau probleme mai grave.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/cauzele-aparitiei-durerilor-de-sani_17569
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/durerile-de-san-mastalgia_1107