3 Formatiuni Hipoecogene La Sanul Stang. La Ce Sa Ma Astept?

Afectiuni ale sanilor Tulburari de asimetrie de san Mastoza fibrochistica Marirea lactatie Suprimarea lactatiei Reflexul de ejectie a laptelui Durere la nivelul sanilor postpartum
+4
Vezi toate grupurile

Postata de Crisutza cu 5 ani in urma.

Buna seara! In urma unei sonoelastografii mamare am primit urmatoarele rezultate: 3 formatiuni hipoecogene cu ax lung oblic, contur micropoliciclic, halou hiperecogen. COD BI-RADS 4, SR variabil, duritati medii spre crescute (3.1 pana la 7.3). Axila: adenopatii inflamatorii.
Concluzii: T mamare stangi. Se recomanda examen bioptic.
Mi s-a spus ca trebuie sa ma duc cat mai repede la medic pentru o punctie la san, dar pana atunci as vrea sa stiu cam cat de mult ar trebui sa ma ingrijorez?
Mentionez ca bunica din partea mamei a facut cancer la san la varsta de 39 de ani, iar eu am 30 de ani. Care ar fi sansele ca aceste formatiuni sa fie maligne? Nu mi s-a explicat ce inseamna denumirile de mai sus...
Multumesc anticipat!

PS: Dna doctor mi-a spus ca oricare ar fi rezultatul este necesara interventia chirurgicala.

Raspunsuri (1)

Utilizator11572155108

acum 4 ani

Buna , ai facut biopsia ? Sunt in aceeasi situatie