Nu stiu ceva sigur

Afectiuni ale rinichilor

Postata de gemanuel79 cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Am si eu o dilema nu m-ai stiu ce sa cred am fost la 3 medici - 3 rezultate diferite. va rog un sfat sau o parere.
• Examinarea CT abdomino-pelvin nativ si cu substanta de contrast nu evidentiaza leziuni nodulare bazal pulmonar. Fara clectii pleurale.
• Ficat cu contur regulat, dimensiuni normale si structura omogena. Fara ieziuni focale sau difuze intrahepatice.
• Vena porta in hil cu calibru normal, fara semne de tromboza.
• Vena mezenterica superioara, vena splenica cu caiibru normal.
• Trunchi celiac, artera mezenterica superioara, artere ranale cu caiibru norma!.
• Cai biiiare intra si extrahepatice normale.
• p***aecist cu.pereti subtiri, fara imagini de calculi radioopaci.
• Pancreas cu contur regulat, dimensiuni normale si fara mase tumorale.
• Splina cu structura omogena, dimensiuni normale.
• Fara formatiuni tumorale retroperitoneale.
• Glande suprarenale cu aspect CT in iimite normale.
• Calcul de 5 mm la nivelul grupului caiiceal superior ai rinchiului drept
• Chist de 12 mm mediorenal drept, pe valva posterioara.
• Mediorenal stanga, anterior, se evidentiaza o imagine de aproximativ 2,5/2,8 cm, cu structura si functie secretorie similara cu restul rinichiuiui- aspectul corespunde mai probabil unei coloane Bertin, Fara adenopatii si fara p***aectii la niveiul etajului abdominal superior.
• Prostata usor marita in dimensiuni (5,2/3,7 cm). Nu se evidentiaza arii de intreruperea a capsulei. VezicuJele seminale simetrice,
• Vezica urinara fara ingrosari focale de perete sau formatiuni protruzive in interior.
• Amp**a rectala normala.
• Fara adenopatii patologice peivine.
• Fara lichid de ascita.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Examenul tomografic evidentiaza o piatra ( calcul) de 5mm la nivelul rinichiului drept si un chist pe acelasi rinichi. Coloana Bertin este o varianta anatomica a rinichiului ce consta in prelungirea testului cortical ( aflat pe periferia rinichiului) in interiorul rinichiului.