Ce i-aș putea da copilului ?cu aceasta probleme??

ADHD

Postata de Lacrimioara B cu 8 luni in urma.

ADHD, retard mintal

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

In cazul unui copil cu ADHD sau retard mintal, poate fi util sa oferiti o serie resurse pentru a-i facilita adaptarea si dezvoltarea intr-un mod adecvat.

Iata cateva sugestii:

Planuri de tratament individualizate: Consultati un specialist in sanatate mentala pentru a crea un plan de tratament care sa se potriveasca nevoilor specifice ale copilului dumneavoastra. Aceasta poate include terapie comportamentala, interventii educationale si medicamente adecvate.

Terapie comportamentala: Cautati un terapeut specializat in lucrul cu copii cu ADHD sau retard mintal. Terapia comportamentala poate ajuta copilul sa isi dezvolte abilitatile de autocontrol, gestionare a impulsurilor si imbunatatirea atentiei si concentrarii.

Suport educational: Comunicati cu profesorii si personalul scolii pentru a implementa adaptarea si interventii speciale in sala de clasa. Aceasta poate include utilizarea unor tehnici specifice de invatare, timp suplimentar pentru teste sau evaluari si facilitarea unui mediu de invatare structurat.

Terapie ocupationala: poate ajuta copilul sa isi dezvolte abilitati motorii fine si sa isi imbunatateasca abilitatile cognitive, de autoingrijire si de reglare a simturilor.

Suport social si emotional: Ajutati copilul sa isi dezvolte abilitatile de comunicare si interactiune sociala. Poate fi util sa il incurajati sa participe la activitati recreative, sa faca parte din grupuri de sprijin pentru copii sau sa fie implicat in activitati extrascolare care ii plac.

Va recomandam sa faceti o programare pentru copilul dumneavoastra la un medic psihiatru: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/ADHD/adhd_32
sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/dizabilitatea-intelectuala-sau-retardul-mintal_11591