La ce medic trebuie sa merg daca am aderente in urma unei operatii de fibrom uterin??

Aderentele abdominale

Postata de Utilizator11714244526 cu 2 saptamani in urma.

Am blocaje in zona abdomenului mai ales la coaste

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Trebuie sa mergeti la un medic ginecolog sau chirurg, deoarece acestia sunt specialistii care trateaza cel mai frecvent aderentele postoperatorii aparute in urma unei operatii de fibrom uterin. In functie de gravitatea situatiei, ei pot recomanda strategii de tratament sau chiar o noua interventie chirurgicala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie sau https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-generala

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Anatomia-abdomenului/cum-sa-previi-si-sa-gestionezi-aderentele-abdominale_20251
sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/laparoscopia-in-diagnosticul-afectiunilor-uterului-trompelor-si-ovarelor_1157